top of page
NİHAN ÇAKIR

Yeditepe Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan sanatçı , sanata küçük yaşlardan bu yana ilgi duymaktadır. Doku ve dokulardan oluşan katmanlarla insan psikolojisi üzerine yorumlamalar yapan sanatçı , bu katmanları tuvallerinde farklı teknikler kullanarak eserlerine yansıtmıştır. Temelinde insan olmanın verdiği tahribatı farklı temalarla ortaya koyan sanatçı ekspresyonist soyutlama üzerine ağırlıklı olarak çalışmaktadır.

Çalışmalarında duyguyu , kullandığı renk geçişleri ve dokularla izleyicisine yansıtmakta, Zamanın dokuyu değiştirmesi ve yaşamın insanı katman katman derinleştirmesini sanatında üç boyutlu olarak ifade eden sanatçı, bu süreçte nesnelere derinden bakabilme farklı anlamlar yükleme kabiliyetini geliştirmiştir.

Varoluşun derin izlerini kimi zaman bir duygunun en yüksek halinde , kimi zaman da çok olağan bir anın sıradanlığında keşfeden sanatçı çalışmalarında hem yoğun katman ve renk geçişleri hem de minimalistçe yansıtmaktadır.

Bugüne kadar bir çok karma sergi ve Sanat Fuarlarında yer alan Nihan Çakır , 2023 yılı Mayıs ayında ilk kişisel sergisi ‘’ Lagom ‘’ u sanatseverlerle buluşturmuştur.

bottom of page